• Sake de Bordeaux

    Een vaste stop in Tokyo is Eureka, de sakebar van Marie Chiba, misschien wel één van de belangrijkste ambassadeurs van sake, vooral in de context van foodpairing. Tijdens een bezoek in februari spraken we over de productie van sake buiten Japan, een verhaal van veel vallen en opstaan.

    Zeker in Japan wordt er soms wat meewarig gedaan over sake die elders wordt geproduceerd, en ik kan het ergens wel begrijpen. Te vaak is het een poging tot een replica van Japanse sake: Japanse sakerijst wordt geïmporteerd (omdat deze amper buiten Japan wordt geteeld), net zoals de gistculturen en koji‑stammen. Begrijp me niet verkeerd, er zijn zeker mooie ontdekkingen te maken, maar ergens blijf je toch met het idee zitten dat je een kopie in het glas hebt, en dat er iets van authenticiteit ontbreekt.

    Chiba‑san zette me op het spoor van een nieuw, atypisch project: Sake de Bordeaux. Ze had in november een bezoek gebracht aan de brouwerij bij de opening, en had er zelf meegewerkt aan een sakeblend. Een aanbeveling van haar was reden genoeg om een gezinsvakantie te plannen in Bordeaux, en enkele weken later stond ik op een ochtend op een industrieterrein om de kleinste brouwerij die ik ken te bezoeken.

    Oda Tomoo heeft geen achtergrond in sake, maar kent de wijnwereld als zijn broekzak na een carrière bij The Wine Society in de UK. Bordeaux was voor hem een logische vestigingsplaats, misschien wel de regio met de rijkste geschiedenis van wijnbouw in Frankrijk, maar met een hele resem uitdagingen om zich te heruitvinden. Het doel was om een authentieke sake te produceren die je enkel in Bordeaux kan vinden.

    Oda‑san koos er dan ook bewust voor om geen Japanse ingrediënten te importeren. De rijst vond hij in de Camargue, specifiek Manobi en Selenio. Het water komt van de Source des Abatilles, het bekende bronwater uit Arcachon, gekenmerkt door zijn zachte karakter — iets waar een sakebrouwer van houdt. Als fan van de grote witte wijnen van Bordeaux was het tenslotte logisch om wijngisten te gebruiken voor de fermentatie, die de sake een uniek karakter meegeven: iets hoger in zuren, maar met een mooie balans en expressie.

    Ik was bijzonder verrast door mijn bezoek. Het is een piepklein project, maar alles wordt doordacht en met de nodige inventiviteit benaderd. De focus op resultaat is resoluut: de kwaliteit, maar ook de identiteit moet er zijn. De ambitie is duidelijk: authentieke Franse sake, gegrond in de lokale cultuur en traditie. Ik ben dan ook bijzonder trots dat ik de kans krijg om dit project te ondersteunen en nodig iedereen uit om deze mooie sakes samen met mij te ontdekken!